Dziewiąty tydzień w przedszkolu

Kolejny tydzień za nami!

Dziś żegnamy październik, żeby od nowego tygodnia wspólnie powitać listopad. Jak ten czas szybko leci! Ten tydzień jak zwykle obfitował w wiele wspaniałych atrakcji, ciekawych zajęć i mnóstwo wspólnych zabaw.

W tym tygodniu mówiliśmy o naszych strachach. Co budzi w nas strach, czego się boimy i czy naprawdę mamy powody, żeby się tego bać? Rozmawialiśmy o tym, jak radzić sobie z naszymi fobiami i próbowaliśmy je pokonywać omawiając wiele ciekawych przykładów. Czytaliśmy także bajki terapeutyczne pt.: Mrok i jego przyjaciele  i Misiulek w przedszkolu.

Głównym tematem pierwszej z nich to „lęk przed ciemnością, nieznanym zagrażającym otoczeniem”. Drugie opowiadanie poruszyło temat „lęku przed porzuceniem ( w tym przypadku przed porzuceniem w przedszkolu) Lękowi temu przeciwstawia się uświadomienie, że jest się bardzo kochanym, a zatem porzucenie nie grozi.”

Pragniemy przypomnieć że okres adaptacji to nieraz długotrwały proces oswajania się dziecka z nową sytuacją w jakiej się znalazło przychodząc do przedszkola. Warto więc pokonywać lęki z nim związane w wieloraki sposób. Temat adaptacji poruszyliśmy w pierwszym poście na blogu, także wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury 😉

Wracając do naszych przygód, pragniemy pokazać kilka ujęć z minionego tygodnia. Jednym z tematów omawianych przez nas w tym czasie, był: „Mocno przytul misia”. Chyba każdy z nas, w dzieciństwie miał swojego przyjaciela – maskotkę misia, lub inny przedmiot, który traktował bardzo osobiście. Taki skarb z którym czuł się bezpieczniej. Nasze Skarby też mają takich przyjaciół np. Kubuś przyszedł do nas z Tygryskiem, Adaś ze swoim Kocykiem 🙂

Wspólnie bawiliśmy się przy muzyce. W trakcie wesołych melodii dzieci radośnie biegały po sali. W momencie gdy muzyka zmieniała się na głośniejszą, bardziej doniosłą dzieci podbiegały do swoich misi i mocno je przytulały.

tydzień 9

Kontynuując temat misia, na zajęciach plastycznych Dzieci wykonały z waty, papierowych talerzyków i papieru swoje miśki – trochę polarne 😉

tydzień 92

DSC_2360

Natomiast dnia następnego, temat kręcił się wokół Smoków i smoczków. Tym razem podczas zajęć plastycznych, Dzieci stworzyły głowy smoków, w które można było następnie dmuchać, udając zianie ogniem.

tydzień 91

tydzień 93

Sezon na dynie rozpoczyna się w lipcu i trwa aż do pierwszych przymrozków. Chcieliśmy więc zdążyć z przedstawieniem Dzieciom tego zdrowego i łatwego do obróbki warzywa. W czwartek, od samego rana dynie czekały na Dzieci w sali. Wspólnie omawialiśmy ich wielkość  kształty i kolory, oraz jej budowę. Opowiadaliśmy jakie potrawy można przygotować z dyni. Dzieci dowiedziały się także, że dynia zawiera w sobie pestki, które również są jadalne.

Dynia to także warzywo inspirujące do wykonywania różnorodnych prac plastycznych. Podczas zajęć Dzieci wydrążyły miąższ z dyni, oddzieliły od niego pestki, które następnie wykorzystamy np. do zajęć matematycznych. Z o czyszczonej dyni wykonaliśmy natomiast lampion, który przyozdobił nasze przedszkolne wejście.

tydzien 9 cz w

DSC_2380

 

Zachęcamy do śledzenia kolejnych przedszkolnych wydarzeń !