Ósmy tydzień w przedszkolu

W tym tygodniu rozpoczęliśmy przygotowania do zimy.

Nasz temat przewodni był podzielony na 5 podtematów, które wspólnie przerobiliśmy: „Pamiętamy o naszych ulubieńcach”, „Odloty ptaków”, „Zwierzęta też myślą o zimie”, „Domowa spiżarnia” i „Z mamą w kuchni”.

Był to bardzo ciekawy i zarazem intensywny tydzień dla naszych Skarbów. Rozpoczęliśmy go od rozmowy na temat jak należy dbać o zwierzęta domowe i nie tylko. Dzieci poznały nazewnictwo określające nazwy „domów” różnych gatunków zwierząt. Poznały także , kto i w jaki sposób leczy zwierzęta. Wiedzą już, że posiadanie zwierząt wiąże się z duża odpowiedzialnością, że należy  dbać o nie w odpowiedni sposób, pielęgnować, chronić a także zapewniać odpowiednie warunki by mogły się zdrowo rozwijać.

Kolejny temat pozwolił zapoznać się naszym Maluchom z nazewnictwem najbardziej popularnych u nas ptaków. Dzieci wiedzą już, że niektóre z nich opuszczają nas na zimę, by ponownie przylecieć, kiedy zrobi się ciepło. Inne ptaki natomiast pozostają w kraju i w razie dużych opadów śniegu i mrozu należy im pomagać poprzez dokarmianie. Poznały czym żywią się poszczególne gatunki ptaków i jaki pokarm jest dla nich najlepszy, a  jaki może im zaszkodzić.

Utworzyliśmy także kącik, w którym będziemy gromadzić pokarm na zimę, dla naszych małych, latających przyjaciół. Na zajęciach artystycznych stworzyliśmy natomiast kolorowe budki dla ptaszków z miękkiej pianki i tekturki , oraz ozdobiliśmy je kolorowymi naklejkami.

DSC_0011

Trzeci temat wzbogacił nas o wiedzę dotyczącą tego, jak zwierzęta przygotowują się do zimy.  W tym celu przeglądaliśmy książki o zwierzętach leśnych, poszukiwaliśmy w nich informacji o wiewiórkach i ich przygotowaniach do zimy. Segregowaliśmy wiewiórcze zapasy na zimę. Z pojemnika z pomieszanymi orzechami, kasztanami i żołędziami wybieraliśmy kolejno zapasy i odpowiednio je segregowaliśmy, a także przeliczaliśmy. Na koniec posłuchaliśmy wiersza:

ZAPASY NA ZIMĘ
Wanda Grodzieńska

Biegnie myszka po ściernisku,
Trzyma ziarnko zboża w pyszczku.
Trzeba zbierać okruszyny,
By nie zginąć pośród zimy.

Skacze, skacze wiewióreczka
Po szumiącym lesie.
Zrywa orzech na leszczynie
I do dziupli niesie.

Trzeba zbierać już zapasy
Na zimowe ciężkie czasy!

Pije pszczółka miód na kwiatku,
Długą trąbkę stula,
Wnet zabrzęczy, wnet. poleci
Z powrotem do ula;

Trzeba zebrać dużo miodu,
By nie było w zimie głodu!

Wyjrzał zając spod jałowca.
Cóż to za krzątanie?
To już jesień – brzęczy pszczółka
Jesień, miły panie.

Zbierz korzonki, zbierz kapustę
I brzozową korę,
Byś, zajączku, nie był głodny
W tę zimową porę!


Następnie rozpoczęliśmy nasze własne przygotowania do zimy. Opowiadaliśmy o domowych spiżarniach i tym, co w nich przechowujemy. Przypomnieliśmy sobie jakie owoce i inne produkty można wekować i jak je przechowywać, tak by móc cieszyć się ich smakiem nawet w mroźne, zimowe dni.

Na zajęciach artystycznych dzieci same decydowały, jakie przetwory wykonają z przygotowanych papierowych owoców i warzyw. Wybrane obrazki musiały odpowiednio pogrupować, tak by w słoiku znajdował się tylko jeden rodzaj danego produktu, a następnie kolorowały obrazki. Nasze Skarby wyklejały także plasteliną obrazki przedstawiające cebule.

tydzien 84

Ostatnim tematem przerabianym w tym tygodniu był „Z mamą w kuchni”. Poznaliśmy różne przedmioty codziennego użytku, stosowane w kuchni podczas gotowania. Zaznajomiliśmy się także z produktami, których używamy do przyrządzenia gofrów. Gdy je poznaliśmy, wzięliśmy się za gotowanie! 🙂 Nasze kochane Szkraby, razem z naszą pomocą odmierzały produkty, wsypywały je do misek i mieszały ciasto na gofry. Przyglądały się także, jak zmieniają się miksowane z cukrem żółtka od jajek i co powstaje poprzez ubijanie białek ze szczyptą soli.

tydzien 82tydzien 8
tydzien 81

W trakcie, gdy ciocia przyrządzała gofry, Dzieci nauczył się piosenki pt. „Ciasto” a następnie zagrały koncert do melodii z tej piosenki. Potem oczywiście wszyscy wspólnie zajadaliśmy gofry z cukrem pudrem. 

tydzien 83

To był bardzo udany, ostatni dzień tygodnia 🙂

Zachęcamy do śledzenia kolejnych przedszkolnych wydarzeń !