Tydzień trzynasty

Ostatni tydzień listopada w przedszkolu Wszystkie Skarby Mamy !

Właśnie kończymy ostatni tydzień listopada. Nie był to zwykły dzień, bo dziś w naszym przedszkolu odbył się balik! Nie będziemy tu jednak o nim zbytnio się rozpisywać, bo o tym powstanie osobny wpis:) Wstawiamy jednak zdjęcie grupowe:)

DSC_0327

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasz pierwszy przedszkolny balik był doskonałym zakończeniem bardzo udanego tygodnia 🙂 W minionym czasie omawialiśmy tematy związane z nadchodzącą zimą. Rozmawialiśmy o tym, jakie rodzaje ubrań chronią nas w mroźne dni.

Na zajęciach artystycznych stworzyliśmy piękny szal, który dzieci własnoręcznie ozdabiały kawałkami wełny. Ponadto wysłuchaliśmy wiersza Małgorzaty Lewickiej pt. „Do widzenia letnie ubrania”:

Zimny wiatr gałęzie głaszcze,

Zakładamy ciepłe płaszcze,

Rękawiczki, czapki, szale,

Wtedy nie zmarzniemy wcale.

 

Już kożuchy i futerka

Zaczynają na nas zerkać.

Nie będziemy czekać zimy

Tylko w nie się wystroimy.

Dzieci na podstawie przyniesionych szalików ćwiczyły porównywanie wzorów, długości i ozdób.  Określały, który jest najkrótszy, a który najdłuższy, stosując określenia:” Dłuższy od” ,” krótszy od”.

Kolejnym tematem jaki omówiliśmy z dziećmi był „Guzik z pętelką”.  Na wstępie nauczyliśmy się zabawy paluszkowej do wierszyka Małgorzaty Barańskiej pt. „Guzik”

Guzik się urwał! ( Dziecko udaje, że chwyta za guzik palcami, a potem go urywa)
Tak czasem bywa.(Dziecko rozkłada bezradne ręce)
Tomek ten guzik (Dziecko tworzy z palców jednej dłoni kółko)
pięknie przyszywa.(Dziecko wodzi palcem wskazującym drugiej dłoni wokół kółka z palców)
Wkłuwa igiełkę,(Dziecko udaje, że kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki trzyma igłę z nitką, wkłuwa igłę)
nitkę przewleka.(Dziecko udaje, że przewleka nitkę)
„Niech mi ten guzik(Dziecko grozi palcem wskazującym)
już nie ucieka”

Jak przystało na nasze zdolne Dzieci, nie mogło zabraknąć zadań matematycznych. Razem z ciocią Magdą segregowaliśmy, przeliczaliśmy, grupowaliśmy guziki wg koloru, rodzaju i wielkości.

Nowy folder3

Na sam koniec zajęć poznaliśmy wiersz Arkadiusza Maćkowiaka pt. „Guzik”, który dzieci rysowały w powietrzu:

Chcę rysować kształt guzika,

Szukam zatem ochotnika.

Jesteś chętne? Śmiało próbuj!

Małe koło,w nim dwa mniejsze,

A na koniec najważniejsze:

Guzikowy kolor dodaj.

Na zielono? Wolna droga! 

Nowy folder4

Nowy folder5

Światowy Dzień Pluszowego Misia powstał w setną rocznicę powstania maskotki, dokładnie w 2002r. Dzieci poznały tę historię. Chętnie opowiemy ją również Wam. Wszystko zaczęło się długo wcześniej –  w 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt wybrał się na polowanie. Po bezskutecznych łowach, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził do Roosevelta Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek.Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Z racji takiego ważnego wydarzenia zrobiliśmy własnego pluszowego misia ze skarpetki. Poniżej przedstawiamy fotografie jak powstał.

Kolaże3

DSC_0069

Miś Pluszowy, a w szczególności ten nasz, wyjątkowy i ukochany , nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Taki Miś jest po to, aby go tulić kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania. W końcu ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy! Dzieci miały w tym dniu okazję przynieść swoje maskotki, z którymi są na co dzień związane bardzo mocno ! Poniżej Misie naszych Skarbów!

DSC_0073

Warto opisać w kilku słowach zabawę z językiem angielskim, dziś m.in. omawialiśmy podstawowe nazwy części ciała.Ćwiczyliśmy razem z tablicą interaktywną: głowa, ramiona,kolana,pięty.Śmiechu i radości co nie miara ! Nasze Skarby bardzo szybko uczą się nowych zwrotów i śpiewają zdumiewająco. Poza tym ciocia Magda w niebieskiej peruce wyglądała zjawiskowo.

 DSC_0134

Zachęcamy do śledzenia kolejnych przedszkolnych wydarzeń !