Zabawy z dziećmi

Im prostsza zabawa tym lepsza. Dzieci potrafią się cieszyć każdym drobiazgiem, chwilą uwagi, wspólnie spędzonym czasem, kontaktem z rodzicami, rodzeństwem czy kolegami.

Kiedy słyszymy słowa typu „Mamo, Tato nudzi mi się”,  nie jeden Rodzic w tej sytuacji czuje pustkę w głowie i usilnie stara się coś wymyślić.

W co się bawić ? Jak zainteresować dzieci  lub gdzie się  z nimi wybrać? Niech nasz  wpis będzie małą skarbnicą, do której można sięgnąć, gdy tylko zabraknie pomysłów na zabawy dla dzieci.

 

Oto kilka propozycji na zabawy, które będą okazją do uatrakcyjnienia maluchowi czasu:

Skojarzenia

Zacznij zabawę dla dzieci, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.

 

Skarby

Na dworze w różnych miejscach (drzewa, krzaczki, kamienie) chowaj jakiś przedmiot  np. drobny prezent. Naprowadź dziecko krótkimi podpowiedziami. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę ławki, omiń ją, szukaj na dole, skręć w prawo/lewo….”.  Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść. Przy okazji poćwiczycie także liczenie i kierunki.

 

Zabawy z muzyką

Puść maluchom muzykę , lub śpiewaj i rzucaj różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek itp.

 

Kolory

Dziecko, które na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostałe siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego kolegi, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, gdy padło hasło „czarny!”. Można bawić się także we dwoje i ćwiczyć refleks i szybkość reakcji dziecka i własnej.

 

W naszym Przedszkolu, nie zabranie takich zabaw. Takie aktywne atrakcje i  wiele innych zapewnimy Dzieciom w naszym zielonym ogródku, a także we wspaniałym Lasku Marcelińskim.